Projekt Zem sme My so svojimi právami vznikol ako voľné pokračovanie minuloročnej Dúhovej mozaiky práv dieťaťa
@ Kultúrne a iné akcie Oct 08 2008, 07:36 (UTC+0) |
ja_nula píše: Cieľom tohoto projektu je:
- dostať do povedomia žiakov práva, na ktoré majú všetci nárok a nikomu nemôžu byť upierané
- osvojovanie si vedomostí a zručností, formovanie postojov, ktoré sú dôležité pre posilovanie ľudskej dôstojnosti, rovnosti, plurality, zodpovednosti, spravodlivosti
- viesť mladých ľudí otvorene hovoriť o svojich problémoch a potrebách, premýšľať a prežívať život s vedomím, že konajú správne
- poskytnúť priestor učiteľom a žiakom na prezentáciu svojich skúseností, postrehov a nápadov v súvislosti s realizáciou preventívnych programov, výchovou a vzdelávaním v čase vyučovania, mimo vyučovania, vo voľnom čase
Filozofia ľudských práv
Ľudská bytosť je veľmi zraniteľná a potrebuje ochranu pred zanedbávaním, svojvôľou, násilím. Príroda, spoločnosť, v ktorej žije, ju totiž nielen chránia, ale aj ohrozujú.
Ľudské práva sú oprávnenia priznané jedincovi. Dávajú mu možnosť využívať svoje schopnosti, vedomosti, talent na uspokojovanie svojich potrieb, túžob.
Každý z nás máme určité potreby, ktoré sa snažíme uspokojiť. To ale znamená, že na všetky naše potreby máme právo. O práve môžeme hovoriť len vtedy, keď nám ho zabezpečuje zákon, predpis.
Ľudia sa navzájom líšia svojimi fyzickými a osobnostnými črtami, ale základné potreby majú všetci spoločné. Preto ich chránia a zabezpečujú základné ľudské práva, ktorých sa môžu dožadovať všetky ľudské bytosti. Práva sú tie požiadavky človeka, ktoré sú garantované – zaručené, chránené a zabezpečené – zákonom. Prejavujú sa ako možnosť niečo mať, konať, vyžadovať niečo od niekoho alebo od štátu. Miera uznania a ochrany práv závisí od konkrétneho štátu. Niektoré z nich sú natoľko všeobecné a podstatné pre život, že ich uznávajú všetky civilizované krajiny.
Z pohľadu filozofie ľudských práv sú ľudské práva pre dôstojný život človeka také dôležité, že ich musí rešpektovať každá politická moc. Štátna moc je legitímna – má nárok na uznanie – vtedy, keď rešpektuje ľudské práva a slobody. Ľudské práva môžeme chápať aj ako elementárne (základné) pravidlá hry, ktoré musia rešpektovať vládnuci aj ovládaní. Základné práva a slobody ľudí sú limitované právami a slobodami ostatných ľudí a dobrom spoločnosti. Sloboda nie je absolútna.Keď chceme žiť s ostatnými v harmonickej spoločnosti, musíme u nich rešpektovať také práva, akých sa sami dožadujeme. Vzájomným rešpektovaním ľudských práv predchádzame konfliktom.
Zdroj: Ľudské práva a utečenci. MPC Bratislava: 2006.
webová stránka projektu Zem sme My
kontakt:
PhDr. Zuzana Almáši Koreňová
zemsmemy@gmail.com
|
|